Wielka Brytania. Sąd wydał orzeczenie o przymusowej aborcji dziecka niepełnosprawnej kobiety

Horror niepełnosprawnej kobiety w Wielkiej Brytanii: sąd wydał orzeczenie o przymusowym zabiciu jej nienarodzonego dziecka, wbrew jej woli, twierdząc, że dokonanie aborcji leży w najlepszym interesie matki.

Proaborcyjna sędzina

22-letnia kobieta o umyśle dziecka – ucznia szkoły podstawowej zaszła w ciążę w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach. U ciężarnej zostało zdiagnozowane „umiarkowanie ciężkie upośledzenie zdolności poznawczych”. Pozostaje pod opieką jej matki oraz NHS Trust, czyli części brytyjskiego systemu opieki zdrowotnej. To właśnie pracownicy NHS Trust wystąpili do Sądu Opiekuńczego o pozwolenie na przeprowadzenie aborcji. Zabiciu nienarodzonego – już 22-tygodniowego – dziecka stanowczo sprzeciwiły się zarówno sama ciężarna, jak i jej matka. Obie pochodzenia nigeryjskiego, są głęboko wierzącymi katoliczkami, więc sprawa była dla nich oczywista. Matka zadeklarowała, że podejmie się opieki nad dzieckiem córki. Co więcej, zarówno pracownicy socjalni mający kontakt z niepełnosprawną kobietą, jak i prawnicy rodziny byli zgodni, że dziecko powinno się narodzić.

Pomimo sprzeciwu sędzia Sądu Opiekuńczego Nathalie Lieven 21 czerwca 2019 wydała orzeczenie, według którego aborcja – nawet wykonana pod przymusem – leży w najlepszym interesie młodej Brytyjki. John McKendrick, adwokat rodziny, zauważył, że pracownicy NHS Trust nie docenili możliwości ciężarnej kobiety oraz że jej uczucia i życzenia powinny być uszanowane. Radca prawny reprezentujący lekarzy stwierdził, że przymusowa aborcja będzie mniej traumatyczna niż rozstanie z dzieckiem. W tym kontekście warta uwagi jest wcześniejsza proaborcyjna działalność sędzi Lieven. Nie tylko reprezentowała British Pregnancy Advisory Service, dużą brytyjską organizację wykonującą aborcje, ale w publicznej wypowiedzi zakaz aborcji w Irlandii Północnej przyrównała do tortur i dyskryminacji kobiet. Jej bezstronność jest co najmniej wątpliwa.

Rzeczniczka Right To Life UK, Catherine Robinson:

„Sędzia Lieven konsekwentnie okazywała całkowite lekceważenie i bezduszność w odniesieniu do życia nienarodzonych dzieci, sugerując, że zanim się urodzą, nie są prawdziwymi dziećmi. Jej wcześniejsze poparcie dla aborcji dla osób niepełnosprawnych rodzi pytania o jej stosowność orzekania w tej sprawie.”

Okrutne traktowanie niepełnosprawnych

W całej sprawie przeraża fakt, że nienarodzone dziecko było na straconej pozycji. Wydano na nie wyrok śmierci i nawet jego własna matka nie mogła go ochronić. Ona także była bezsilna, traktowana przedmiotowo. W sądowych bataliach nie liczyło się to, co czuje i czego chce młoda kobieta, z której ciała lekarze przemocą mieli wyrwać dziecko. Sposób, w jaki system obszedł się z nią, przypomina traktowanie ludzi niepełnosprawnych intelektualnie w nazistowskich Niemczech w latach 30. XX wieku, o czym mówił także John Deighan, zastępca dyrektora generalnego SPUC – dużej organizacji pro-life działającej w Wielkiej Brytanii: „Ta sprawa jest oburzająca i powinna szokować każdą właściwie myślącą osobę. Ten poziom okrucieństwa i barbarzyństwa przypomina sposób traktowania ludzi niepełnosprawnych intelektualnie w nazistowskich Niemczech w latach 30. XX wieku. Przymusowa aborcja jest czymś odrażającym i dążenie do jej przeprowadzenia w imię medycyny oraz w kompletnym braku poszanowania dla wartości wyznawanych przez ciężarną poddaje w wątpliwość struktury prawa i sprawiedliwości w naszym społeczeństwie.”

Niepełnosprawni i chorzy umysłowo pierwsi ginęli w hitlerowskiej machinie zagłady. Szpitale psychiatryczne były opróżniane systematycznie, piętro po piętrze, aż do ostatniego pacjenta. Pierwsze komory gazowe testowano właśnie na takich osobach. Nikt się z nimi nie liczył, byli ludźmi gorszej kategorii z powodu ułomności całkowicie od nich niezależnych. 80 lat później wydarza się podobna sytuacja – w Wielkiej Brytanii sąd arbitralnie nakazał zgładzenie nienarodzonego człowieka, nie licząc się z wolą jego niepełnosprawnej matki.

Wielka Brytania. Sąd wydał orzeczenie o przymusowej aborcji dziecka niepełnosprawnej kobiety
Dziewczynka abortowana w 24. tygodniu

Pogwałcenie praw człowieka

Ostatecznie sąd Apelacyjny odrzucił decyzję o przeprowadzeniu przymusowej aborcji podkreślając, że choć kobieta ma niepełnosprawność rozwojową, obowiązujące przepisy dotyczące praw człowieka nie zostały uwzględnione przez sędzinę Lieven, a przeprowadzenie rozwiązania ciąży bez zgody kobiety jest najgłębszą ingerencją w jej prawa człowieka. Zgodnie z planem opieki przedstawionym przez lekarzy wnioskujących o przymusową aborcję, kobieta w zamian za dziecko miała otrzymać lalkę, która zastąpi dziecko, które nosiła!

Biskup katolickiej diecezji Westminster John Sherrington powiedział:

„Zmuszanie kobiety do aborcji wbrew jej woli i jej najbliższej rodziny, narusza prawa człowieka, nie wspominając o prawie nienarodzonego dziecka do życia w rodzinie, która zobowiązała się do opieki nad tym dzieckiem. W wolnym społeczeństwie, takim jak nasze, istnieje równowaga między prawami jednostki a władzą państwa. Ta sprawa rodzi poważne pytania o znaczenie „najlepszego interesu”, gdy pacjentka nie ma zdolności umysłowych i podlega orzeczeniu sądu wbrew jej woli”.

Ten wyrok jest impulsem do debaty na temat roli i zasięgu Państwa w podejmowaniu takich decyzji medycznych. Należy zadać pytanie jaką wagę, jeśli w ogóle, przypisują sądy osobom najbliższym danej osobie. Cała sprawa stanowi niebezpieczny precedens, który jest naturalną konsekwencją roszczenia sobie prawa do decydowania o życiu drugiego człowieka. Zwolennicy aborcji chcą dowolnie rozporządzać życiem małego bezbronnego człowieka. Jakże łatwo posunąć się do odebrania wszelkich praw nie tylko dziecku, ale także jego matce.

Tekst: Natalia Klamycka, Faustyna Rewucka


Nie bądź obojętny! Wspieraj obrońców życia w Polsce – nie pozwólmy, aby zabijanie najsłabszych stało się obowiązującym prawem. Dzięki Twoim datkom możemy skuteczniej pokazywać prawdę o aborcji i bronić życia oraz rodziny.

Nie bądź obojętny!  Wspieraj działania Fundacji! Jeśli uważasz, że to co robimy, jest dobre i słuszne, pomóż to kontynuować! Nawet niewielkie wpłaty mają znaczenie. Numer konta: 47 1160 2202 0000 0004 7838 2230

Sprawdź podobne wpisy

NAMBLA to amerykańskie stowarzyszenie, które opowiada się za zmianą przepisów dotyczących seksu z nieletnimi. Ponadto

17 lipca, 2024

W Sejmie wygrało życie. Posłowie odrzucili ustawę o dekryminalizacji aborcji. Faktycznie projekt legalizował mordowanie dzieci

15 lipca, 2024

Nie od dziś wiadomo, że lobby LGBT chętnie wyciąga rękę po dzieci. W Kielcach zaplanowano

15 lipca, 2024

Bądź na bieżąco!

Chcesz wiedzieć, co się dzieje? A może umykają Ci ważne wydarzenia? Pokonaj cenzurę treści pro-life: zapisz się na newsletter! Będziemy informować Cię bezpośrednio i już nic nie przegapisz.