Alabama chroni życie – niezwykłe zmiany w Stanach Zjednoczonych

Alabama za życiem!

Amerykański stan Alabama wprowadził niemal całkowity zakaz aborcji. Stosunkiem głosów 25 do 6 senatorowie przegłosowali ustawę Alabama Human Life Protection Act. Zgodnie z nowym prawem aborcja będzie nielegalna w niemal wszystkich przypadkach. Wyjątkiem będzie jedynie realne zagrożenie życia ciężarnej kobiety. Od tej pory zabicie dziecka przed narodzeniem będzie przestępstwem klasy A, za które można otrzymać wyrok do 99 lat pozbawienia wolności. Matki, które dopuściły się aborcji, nie będą karane.

Po przyjęciu przez senat ustawa została podpisana przez gubernator stanu Kay Ivey. W rozmowie z prasą polityk powiedziała, że nowe prawo jest wyrazem głębokiego przekonania o wartości każdego ludzkiego życia. Swoje poparcie dla ustawy wyraził także wiceprezydent Mike Pence.
Sprawa cały czas się rozwija. Zgodnie z przewidywaniami zwolennicy legalności aborcji protestują i zapowiadają zaskarżenie ustawy do sądu federalnego stanu Alabama.

Nowe prawo jest zupełnie niezwykłe na amerykańskiej ziemi, gdzie aborcja na żądanie została zagwarantowana prawem przez Sąd Najwyższy w 1973 roku. Wyrok Roe przeciwko Wade pochłonął od tamtej pory dziesiątki milionów ludzkich istnień. Obrońcy życia upatrują w Alabama Human Life Protection Act szansy na ponowne rozpatrzenie tematu aborcji przez Sąd Najwyższy. Jest to prawdopodobne, gdyż nowe prawo jest rażąco sprzeczne z wyrokiem z 1973 roku. Zauważmy, że obecnie skład Sądu Najwyższego daje nadzieję na pozytywne zmiany.

Amerykańskie prawo w poszczególnych stanach ulega zmianom. W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami rozszerzenia możliwości dokonywania aborcji do samego końca ciąży w stanach Nowy Jork i Wirginia. Z drugiej strony w stanach Ohio, Mississippi i Georgia udało się doprowadzić do wprowadzenia ustaw chroniących życie nienarodzonego dziecka po wykryciu jego bicia serca (Heartbeat Bill). Na tle innych stanów i w kraju gdzie aborcja na żądanie obowiązuje od ponad 46 lat wprowadzenie niemal całkowitej ochrony życia w Alabamie jest niezwykłe.

Człowiek nienarodzony jest traktowany jak osoba ludzka. Zyskuje prawną ochronę życia i podmiotowość. Co bardzo ważne, zakaz aborcji nie jest tylko zapisem na papierze, ponieważ z czasem zaczyna oddziaływać na ludzi i kształtować ich postrzeganie tego zjawiska. Stąd też nadzieja na to, że społeczna akceptacja dla aborcji w kraju, w którym dziecko nienarodzone jest traktowane niemal jak przedmiot, ulegnie zmniejszeniu.

tekst: Natalia Klamycka

 

Nie bądź obojętny!  Wspieraj działania Fundacji! Jeśli uważasz, że to co robimy, jest dobre i słuszne, pomóż to kontynuować! Nawet niewielkie wpłaty mają znaczenie. Numer konta: 47 1160 2202 0000 0004 7838 2230

Sprawdź podobne wpisy

Lewacka nagonka medialna na ludzkie życie ma sprawić, iż kobiety będą postrzegać ciążę jako stan,

21 czerwca, 2024

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna żąda kary dla Pabianickiego Centrum Medycznego za odmowę aborcji. Szpital miałby

20 czerwca, 2024

Tranzycja dzieci jest nie do zaakceptowania. W American College of Pediatricians powstał tekst deklaracji przeciwko

20 czerwca, 2024

Bądź na bieżąco!

Chcesz wiedzieć, co się dzieje? A może umykają Ci ważne wydarzenia? Pokonaj cenzurę treści pro-life: zapisz się na newsletter! Będziemy informować Cię bezpośrednio i już nic nie przegapisz.