Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcin Kuchciński zaprosił do merytorycznej debaty na temat in-vitro. Prezentujemy Państwu list otwarty, podpisany przez mieszkańców województwa oraz organizatorów akcji „Stop in vitro na Warmii i Mazurach”, która miała miejsce w ubiegłym roku.
Petycja Stop in vitro na Warmii i Mazurach
W listopadzie 2021 podpisy zebrane pod petycją „Stop in vitro na Warmii i Mazurach” zostały złożone w Sejmiku województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Okazuje się, że głos 4 tysięcy mieszkańców, którzy podpisali się pod petycją wzywającą do zaprzestania finansowania niegodziwych procedur sztucznego rozrodu in vitro z pieniędzy publicznych, został zlekceważony przez władze wojewódzkie. Dlatego inicjatorzy akcji jeszcze raz zabierają głos – tym razem pisząc list do wicemarszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcina Kuchcińskiego. Poniżej treść.
Listy otwarty do wicemarszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Marcina Kuchcińskiego
Szanowny Panie Marszałku!
Z zaskoczeniem przeczytaliśmy Pańską wypowiedź o gotowości do merytorycznej debaty na temat finansowania z budżetu województwa procedur sztucznego rozrodu ludzi.
Jako mieszkańcy Województwa Warmińsko-Mazurskiego już w ubiegłym roku wnieśliśmy swój stanowczy sprzeciw wobec przeznaczania naszych wspólnych pieniędzy na niegodziwą procedurę in vitro, w trakcie której dokonuje się selekcji i manipulacji żywymi dziećmi na najwcześniejszym etapie ich rozwoju. Procedury sztucznego zapłodnienia nierozerwalnie łączą się ze skazywaniem na śmierć niewinnych dzieci, co sprawia, że są nie do zaakceptowania z punktu widzenia praw człowieka.
Pod petycją „Stop In Vitro na Warmii i Mazurach” podpisało się w ubiegłym roku 4 tysiące mieszkańców województwa. Podnosili oni kwestię niemoralności tej techniki, ale także jej nieskuteczności. Faktycznymi beneficjentami programu dofinansowania in vitro są zawsze prywatne przedsiębiorstwa zajmujące się przeprowadzaniem zabiegów, a większość par zgłaszających się tam po pomoc kończy bez dziecka. Przypuszczamy, że zarządcy klinik muszą być świadomi, że niska skuteczność oferowanych przez nich usług nie przeszłaby normalnej rynkowej weryfikacji, dlatego w sposób zorganizowany wyciągają rękę po pieniądze podatnika. Przeznaczanie coraz wyższych kwot dla klinik in vitro jest zatem niczym więcej niż zabezpieczeniem interesu biznesowego tej branży, szczególnie w czasie rosnącej inflacji i widma kryzysu gospodarczego.
Z ubolewaniem stwierdzamy, że głos mieszkańców województwa w tej sprawie został zupełnie zlekceważony. Radni województwa zagłosowali przeciw petycji, nie zorganizowali dla nas żadnej debaty, 4 tysiące obywateli okazało się być mniej ważnymi niż lobbing biznesowy ośrodków sztucznego rozrodu.
Jesteśmy na progu krajowej i światowej recesji gospodarczej i z dnia na dzień będziemy biednieć. Nasze województwo także podlega wymienionym procesom. W tej sytuacji marnowanie pieniędzy na czyjeś prywatne przedsięwzięcia o niezwykle niskiej skuteczności świadczy o tym, że Zarząd Województwa nie potrafi racjonalnie wydatkować środków publicznych.
Kolejny raz wzywamy do zaniechania programów dofinansowywania klinik in vitro. Ponownie wnosimy o wzięcie pod uwagę głosu obywateli i zadziałanie w interesie wszystkich mieszkańców zamiast w interesie partykularnych grup interesów. Nie wyrażamy zgody na finansowanie procedur związanych z aborcją.
Podpisali:
Wioletta Bulejak – Fundacja „Otwarte Dłonie”
Jeremi Cierzniakowski – były członek NZS UWM
Ks. dr Wojsław Czupryński – Duszpasterz rodzin Archidiecezji Warmińskiej
Marek Chętnik, Tomasz Owsianik – Konfederacja Korony Polskiej
Iwona Dziak – Fundacja Aktywnej Rodziny
Ks. prof. Ryszard Hajduk – Wydział Teologii UWM
Krzysztof Kasprzak – Fundacja Życie i Rodzina
Dr hab. Zdzisława Kobylińska – Wydział Humanistyczny UWM
Wojciech Kossakowski – poseł PiS
Piotr i Małgorzata Kowalscy – Fundacja Familia NOVA
Mariusz Kowalski – Bractwo Przedmurza – Olsztyn
Andrzej Kuc – Stowarzyszenie Totuum Domus
Dr hab. Justyna Krzywkowska – Wydział Prawa i Administracji UWM
Piotr Cezary Lisiecki – Ruch Narodowy Warmia i Mazury
Radosław Nojman – prawnik, działacz społeczny i publicysta
Teresa Nowacka – GOPS Piecki
Bartosz d’Obyrn – były prezes NZS UWM
Bogusława Orzechowska – senator PiS
Anna Orzoł – Marsz dla Życia i Rodziny w Olsztynie
Szymon Orzoł – Towarzystwo Studentów Polskich
Anna Prot – Rada ds. Rodzin, Olsztyn
Janusz Pruncal – Rada ds. Rodzin Województwa Warmińsko-Mazurskiego PiS
Halina Radzewicz – nauczycielka, Olsztyn
Wojciech Ruciński – Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej
Ks. prof. Mieczysław Różański – Wydział Prawa i Administracji UWM
ks. prof. Ryszard Sztychmiler – Fundacja Dobra Rodzina
Henryk Żuchowski – radny PiS Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego