Zakaz aborcji oznacza mniej aborcji – wyniki badań

Twierdzenie, że żeby aborcji było mniej, trzeba ją zalegalizować, jest w oczywisty sposób niedorzeczne. A jednak jest ono powtarzane od dziesięcioleci przez jej propagatorów. Co ciekawe, nie tylko przez nich. Są osoby uważające się za obrońców życia i broniące legalności aborcji, bo – ich zdaniem – zakaz nic nie zmieni. Nic bardziej mylnego. Zakaz zmienia wiele i to na różne sposoby.

Działanie prawa za życiem

Zakaz aborcji zmniejsza jej liczbę na dwa sposoby. Bezpośredni i bardziej oczywisty to mniej ciężarnych kobiet, które poddają się aborcji. Jednak prawo za życiem działa także w inny, mniej bezpośredni sposób – zmniejsza liczbę nieplanowanych ciąż. Po pierwsze: prawo kształtuje postrzeganie zjawisk przez społeczeństwo. Coś, co jest legalne, jest postrzegane jako moralnie neutralne. Po zdelegalizowaniu aborcji na życzenie w Polsce w 1993 roku można było zaobserwować, jak z biegiem czasu zmienia się jej odbiór. Kiedyś rozwiązanie naturalne, teraz nieakceptowane społecznie.

Po drugie: gdy prawo daje swobodny dostęp do aborcji, ludzie zaczynają ją postrzegać jako naturalne wyjście awaryjne. Oczywiste staje się dla nich, że niepożądana ciąża może zostać łatwo usunięta. To z kolei sprawia, że – jak udowodniono – łatwiej angażują się w nieodpowiedzialne czy ryzykowne kontakty seksualne. Skutkiem jest zwiększenie liczby aborcji.

Istnieje wiele badań potwierdzających te korelacje. Na liczbę aborcji wpływa nie tylko panujące prawo, ale i jej dostępność. Najnowsze badania z 2018 i 2019 roku wskazują na to, że więcej ciąż kończy się zabiciem dziecka, gdy koszt procedury jest refundowany lub pokrywany przez ubezpieczenie 1. Wcześniej z kolei odkryto, że „kraje, w których dotarcie do najbliższego ośrodka oferującego aborcje wymaga dłuższej podróży, mają niższy wskaźnik aborcji i ciąż”2.

Wzrost zachorowań

Prawo rozszerzające dostęp do aborcji nie tylko zwiększa liczbę nieplanowanych ciąż, ale także chorób wenerycznych przy obserwowanym spadku skuteczności antykoncepcji. Jak twierdzą autorzy artykułu opublikowanego w „The Journal of Legal Studies”, w lipcu 2003: „wzrost zachorowań na rzeżączkę i syfilis jest w sposób znaczący skorelowany z legalizacją aborcji. Co więcej, zauważamy rozbieżność w ilości zachorowań między stanami wcześniej i później legalizującymi aborcję począwszy od roku 1970.”

Równolegle z rozszerzaniem prawa do aborcji pojawia się często żądanie swobodnego do niej dostępu dla nieletnich dziewcząt bez wiedzy rodziców. Tymczasem badania wykazały, że gdy prawo wymaga rodzicielskiej kontroli, spada liczba ciąż u nastolatek.3

Samonapędzająca się machina

Udowodniono, że legalizacja aborcji sprawia, iż ludzie przestają łączyć nieodpowiedzialny seks z możliwością rodzicielstwa. W ich pojęciu staje się oderwany od prokreacji, chętniej się w taki seks angażują i częściej zaniedbują antykoncepcję. To skutkuje większą liczbą nieplanowanych ciąż, które kończą się aborcjami. Społeczeństwo przyzwyczajone do wygody, jaką jest możliwość uniknięcia odpowiedzialności za swoje czyny, nie zamierza z niej rezygnować. Aborcja staje się coraz szerzej akceptowana.

Równolegle rozwija się przemysł aborcyjny działając ramię w ramię z organizacjami proaborcyjnymi, by wymuszać na politykach dalsze rozszerzanie możliwości zabijania poczętych dzieci. Skutek jest wciąż ten sam: więcej odebranych żyć.

tekst: Natalia Klamycka

PRZYPISY:

  1. Consideration of and Reasons for Not Obtaining Abortion Among Women Entering Prenatal Care in Southern Louisiana and Baltimore, Maryland, Sexuality Research and Social Policy, October 2018
    Estimating the proportion of Medicaid-eligible pregnant women in Louisiana who do not get abortions when Medicaid does not cover abortion BMC Women’s Health, June 2019
  2. The impact of provider availability on abortion demand, Contemporary Economic Policy, April 1996
  3. Parental involvement laws and fertility behavior. Journal of Health Economics, September 2003

Nie bądź obojętny!  Wspieraj działania Fundacji! Jeśli uważasz, że to co robimy, jest dobre i słuszne, pomóż to kontynuować! Nawet niewielkie wpłaty mają znaczenie. Numer konta: 47 1160 2202 0000 0004 7838 2230

Sprawdź podobne wpisy

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach im. Ottona Sterna postanowiła włączyć się w czerwcowe propagowanie wypaczeń

12 czerwca, 2024

Gdzie bezpiecznie urodzić dziecko, mając pewność, że w tym miejscu i rękami tych ludzi nikogo

11 czerwca, 2024

Po zdecydowanej wygranej prolajferów na wysłuchaniu publicznym w Sejmie komisja Nadzwyczajna ds. aborcji spanikowała. Na

6 czerwca, 2024

Bądź na bieżąco!

Chcesz wiedzieć, co się dzieje? A może umykają Ci ważne wydarzenia? Pokonaj cenzurę treści pro-life: zapisz się na newsletter! Będziemy informować Cię bezpośrednio i już nic nie przegapisz.