Płód to potencjalne życie, czyli biologia według Wandy Nowickiej

Zdjęcie ilustracyjne wywiadu Michała Rachonia z Wandą Nowicką / screen z PR 24

Lewica tworzy swoją własną alternatywną wersję świata, gdzie udaje, że dziecko w macicy jest martwym przedmiotem, ciąża niemal stanem chorobowym, a nauki biologiczne praktycznie nie istnieją, toteż każdy może mieć swoją opinię na temat początku życia i ustalać własne kryteria człowieczeństwa.

10 grudnia 2019 posłanka na Sejm Wanda Nowicka rozmawiała w Polskim Radiu 24 z redaktorem Michałem Rachoniem. Zapytana o to, czy „w Polsce powinny zostać zmienione przepisy dotyczące zabijania osób nienarodzonych” oświadczyła, że dziennikarz dopuścił się nadużycia językowego, bo to czy płody są ludźmi „to jest kwestia ideologiczna”. Podczas całej rozmowy traktuje słowo „płód” jakby znaczyło tyle co „przedmiot”. Ustalmy czym naprawdę jest płód i co o nim wiemy.

Odrębna istota ludzka

Płód to według Słownika Języka Polskiego PWN „zarodek ludzki lub zwierzęcy rozwijający się w organizmie matki od momentu zakończenia procesu embrionalnego.”

„Zapłodnienie (fertilisatio; z łac. fertilis – płodny, żyzny) jest procesem łączenia się dwóch komórek: komórki płciowej żeńskiej – oocytu II rzędu – i komórki płciowej męskiej – plemnika. W wyniku tej fuzji następuje przeniesienie genomu z jednej generacji do następnej i rozpoczyna się rozwój nowego organizmu.” (źródło: „Embriologia”, rozdział: „Początek rozwoju prenatalnego człowieka. Pierwszy tydzień rozwoju.”, str. 69).

Już od zapłodnienia mamy do czynienia z nieprzerwanym rozwojem organizmu, który posiada własny kod genetyczny. Powstał z połączenia komórek rozrodczych dwojga ludzi, jest więc biologicznie organizmem ludzkim. Płód ludzki jest człowiekiem. Nauki przyrodnicze są obecnie rozwinięte na takim poziomie, że możemy stwierdzić, iż jest to fakt. Coś, co jest faktem, nie może być kwestią ideologiczną, bo ideologia zakłada, że każdy może mieć własne subiektywne spojrzenie na daną sprawę. Oczywistym jest, że człowieczeństwo nie może być przedmiotem opinii. Wszyscy wiemy jak kończy się wykluczanie całych grup społecznych. Daleko nie musimy szukać, wystarczy podręcznik do historii XX wieku: prześladowania, pozbawianie praw, masowa eksterminacja.

Wbrew logice i faktom

Dalej Wanda Nowicka zapytana czy człowieczeństwo nie jest kwestią biologiczną, zaprzecza i odpowiada z przekonaniem: „Płód to płód. Będzie człowiekiem jak będzie urodzony i będzie dysponował pewnymi prawami.”

Nowicka nieco się gubi na końcu wywiadu, gdy dziennikarz pyta o to, czy po aborcji człowiek będący w łonie matki jest nadal żywy. Na początku dopytuje o jakim człowieku mowa, choć było to jasno sprecyzowane w pytaniu. Potem oświadcza: „Po przerwaniu ciąży ciąża jest zakończona. To jest potencjalne życie, które wraz z przerwaniem ciąży się kończy.”

Powiedzmy jasno – nie istnieje coś takiego jak „potencjalne życie”. Organizm jest albo nie jest żywy. Nie da się w rozwoju płodowym wskazać żadnego przełomowego momentu kiedy zarodek „ożywa”. Od momentu zakończenia procesu zapłodnienia, gdy łączą się dwie komórki rozrodcze, do momentu śmierci cały czas trwają nieprzerwanie czynności życiowe, od tych najprostszych jak odżywianie i wzrost, po reakcje na bodźce i poruszanie się.

Proaborcyjne samozaprzeczenie

Dalej jest jeszcze ciekawiej. Posłanka podkreśla, że według lewicy aborcja powinna być dostępna na życzenie do 12. tygodnia ciąży. W tej samej wypowiedzi twierdzi, że: „Nikt nie mówi, że zarodek nie jest potencjalnym życiem, które po 9 miesiącach stanie się człowiekiem, jeśli zostanie urodzony.” Michał Rachoń zauważa niekonsekwencję: do samego porodu płód rzekomo nie jest człowiekiem, ale lewica postuluje możliwość zlikwidowania go tylko do końca I trymestru ciąży.

„Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą” – to słynny cytat przypisywany Josephowi Goebbelsowi, niemieckiemu ministrowi propagandy. Zwolennicy aborcji różnymi sposobami usiłują przekonać społeczeństwo do swoich postulatów, często tak bardzo wbrew logice i oczywistym faktom, że rozmowa przypomina spór o to czy woda jest mokra. Poziom ich oderwania od rzeczywistości trochę niepokoi, bardziej jednak śmieszy.

Podczas gdy wiedza o rozwoju prenatalnym jest tak zaawansowana, że możemy stwierdzić jakie smaki i dźwięki preferuje dziecko, dla zwolenników aborcji biologia nadal jest równie wiarygodna jak ezoteryka. Jeśli fakty nie pasują do przekonań, tym gorzej dla faktów.

Tekst: Natalia Klamycka

DOŁĄCZ DO NAS!

Nie bądź obojętny! Wspieraj obrońców życia w Polsce – nie pozwólmy, aby zabijanie najsłabszych było nadal obowiązującym prawem. Dzięki Twoim datkom możemy skuteczniej pokazywać prawdę o aborcji i bronić życia oraz rodziny. 

Nie bądź obojętny!  Wspieraj działania Fundacji! Jeśli uważasz, że to co robimy, jest dobre i słuszne, pomóż to kontynuować! Nawet niewielkie wpłaty mają znaczenie. Numer konta: 47 1160 2202 0000 0004 7838 2230

Sprawdź podobne wpisy

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach im. Ottona Sterna postanowiła włączyć się w czerwcowe propagowanie wypaczeń

12 czerwca, 2024

Gdzie bezpiecznie urodzić dziecko, mając pewność, że w tym miejscu i rękami tych ludzi nikogo

11 czerwca, 2024

Po zdecydowanej wygranej prolajferów na wysłuchaniu publicznym w Sejmie komisja Nadzwyczajna ds. aborcji spanikowała. Na

6 czerwca, 2024

Bądź na bieżąco!

Chcesz wiedzieć, co się dzieje? A może umykają Ci ważne wydarzenia? Pokonaj cenzurę treści pro-life: zapisz się na newsletter! Będziemy informować Cię bezpośrednio i już nic nie przegapisz.