„Dajcie ludziom w spokoju obchodzić Wielkanoc!” – list otwarty działaczy społecznych, dziennikarzy i ludzi nauki

W przeddzień Triduum Paschalnego działacze społeczni, dziennikarze i ludzie nauki wystosowali list otwarty w sprawie zaprzestania szykanowania katolików za to, że chcą świętować najważniejsze wydarzenie w roku: Wielkanoc. 

Od kilkunastu dni w mediach przetacza się nagonka na katolików, za to, że chcą świętować najważniejsze wydarzenia w roku: Wielkanoc. Restrykcje w walce z epidemią koronawirusa naruszają prawa obywateli, a jednocześnie nie przynoszą spodziewanych efektów.

Niemała część wiernych pragnie jednak uczestniczyć w liturgii sprawowanej w kościołach w okresie Triduum Paschalnego oraz w inne dni. Mają prawo, aby brać w niej udział w sposób wolny i nielimitowany.

Dlatego grupa działaczy społecznych, dziennikarzy i ludzi nauki wystosowała list otwarty, w którym apeluje do władzy aby pozwoliła w spokoju obchodzić wiernym Wielkanoc. Tym bardziej, że władza świecka w restrykcjach próbuje sobie uzurpować prawa przynależne jedynie władzy kościelnej. Ponadto sygnatariusze wyrazili swoje zaniepokojenie wypowiedziami polityków, które sugerują obywatelom podejmowania działań podobnych do akcji SB w czasach komunistycznego zniewolenia.

„Szczególnie niepokoi fakt, że wysoko postawieni urzędnicy państwowi w swoich publicznych wypowiedziach sugerują uczestnikom liturgii oraz osobom postronnym wzajemne utrudnianie sobie przebywania w kościele poprzez donosy i skargi.”

Poniżej pełna treść listu otwartego wraz z podpisami (w kolejności alfabetycznej):

„Dajcie ludziom w spokoju obchodzić Wielkanoc!”LIST OTWARTY:

My niżej podpisani przywołując nakaz Chrystusa, by oddać Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga (Mt 22, 21), z najwyższym niepokojem obserwujemy kolejne restrykcje rządowe dotyczące uczestnictwa w nabożeństwa religijnych. Organy władzy świeckiej drastycznie ograniczając możliwość uczestnictwa w aktach kultu religijnego w przeddzień najważniejszych świąt dla wiernych Kościoła Katolickiego przypisują sobie kompetencje im nieprzynależne.

Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi, że „wstęp do kościoła podczas sprawowania świętych czynności musi być wolny i bezpłatny” (kan. 1221). Oznacza to, że kościół ma być otwarty dla wszystkich wiernych, a wynika to z jego definicji jako miejsca, do którego wierni mają prawo wstępu w celu uczestniczenia w aktach kultu, zwłaszcza publicznego (kan. 1214).

Ponadto Konkordat zawarty między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską 28.07.1993 r. zobowiązuje Państwo do zapewnienia Kościołowi Katolickiemu bez względu na obrządek swobodnego i publicznego pełnienia Jego misji, łącznie z wykonywaniem jurysdykcji oraz zarządzaniem i administrowaniem Jego sprawami na podstawie prawa kanonicznego (art. 5). Jednym z wymiarów misji Kościoła Katolickiego jest misja uświęcająca, mająca ścisły związek z czynnościami liturgicznymi, tj. sprawowaniem sakramentów i innych aktów kultu Bożego.

Przypominamy jednocześnie, że Pasterze Kościoła w Polsce udzielili dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej aż do odwołania m.in. dla osób, które czują obawę przed zarażeniem. Nie muszą zatem uczestniczyć w liturgii ci, którzy dla własnego bezpieczeństwa chcą pozostać w domach.

Niemała część wiernych pragnie jednak uczestniczyć w liturgii sprawowanej w kościołach w okresie Triduum Paschalnego oraz w inne dni i mają prawo, aby brać w niej udział w sposób wolny i nielimitowany.

Mając na uwadze powyższe, wzywamy władzę świecką do zaprzestania ingerowania w sprawowanie kultu publicznego.

Szczególnie niepokoi fakt, że wysoko postawieni urzędnicy państwowi w swoich publicznych wypowiedziach sugerują uczestnikom liturgii oraz osobom postronnym wzajemne utrudnianie sobie przebywania w kościele poprzez donosy i skargi.

Wzywamy media i wszystkich ludzi dobrej woli do zaprzestania nagonki na osoby uczestniczące w nabożeństwach religijnych. Wspominamy, że w historii Polski był czas, kiedy wydarzenia religijne i nabożeństwa liturgiczne poddawano ścisłej obserwacji władzy, a przemówienia i kazania dostojników kościelnych były nagrywane przez funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. Także wśród uczestników obecni byli tajni współpracownicy, którzy szczegółowo informowali władze o przebiegu uroczystości. Celem było represjonowanie duchownych oraz osób biorących udział w aktach kultu religijnego czy innych spotkaniach o charakterze wyznaniowym. Chcemy, aby obecna władza nie powtarzała tych bolesnych stronic polskiej historii, zapisanych zgłoskami pełnymi cierpienia i niesprawiedliwości dotykającej Polaków, którym odbierana była wolność publicznej manifestacji wiary.

Dajcie ludziom w spokoju obchodzić Wielkanoc.


Podpisali (w kolejności alfabetycznej):

Marcin Austyn, portal PCh24.pl  
Ks. prof. dr hab. Tadeusz Biesaga SDB, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
Jan Bodakowski, politolog, publicysta
Agnieszka Borkiewicz, Media Narodowe
Stefan Borkiewicz, Media Narodowe
Paweł Chmielewski, portal PCh24
Dominik Ćwikła, kontrrewolucja.net
Hanna Dobrowolska, red. naczelna portalu solidarni2010.pl
Kaja Godek, Fundacja Życie i Rodzina
Grzegorz Górny, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny
Ks. Ryszard Halwa, portal prawy.pl
Jakub Jałowiczor, „Gość Niedzielny”
Paweł Jaworski, Żołnierze Chrystusa, WiN Inspektorat Warszawa
Tomasz Kalinowski, Media Narodowe
Krzysztof Karoń, publicysta
Łukasz Karpiel, zastępca redaktora naczelnego Portalu PCh24.pl, „Polonia Christiana”
Krzysztof Kasprzak, Fundacja Życie i Rodzina
Tomasz Kolanek, Portal PCh24.pl
Krystian Kratiuk, redaktor naczelny Portalu PCh24.pl, „Polonia Christiana”
Cezary Krysztopa, redaktor naczelny portalu Tysol.pl i dziennikarz „Tygodnika Solidarność”
Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”
Krzysztof Lech Łuksza, telewizja wRealu24.pl
Maciej Maleszyk, Krucjata Młodych, Instytut ks. Piotra Skargi
Roman Motoła, portal PCh24
Michał Murgrabia, Media Narodowe
O. Jacek Maria Norkowski OP, dr nauk medycznych, etyk
Paweł Nowacki, dziennikarz
Jakub Pacan, „Tygodnik Solidarność”
Maciej Pawlicki, publicysta, producent filmowy
Maria Pieńkowska, poetka
Franciszek Podlacha, Bractwo Przedmurza
Jan Pospieszalski, dziennikarz i publicysta
Piotr Relich, portal PCh24
Marcin Rola, Telewizja Wrealu24
Piotr Strzembosz, Stowarzyszenie Wiara i Czyn
Piotr Szlachtowicz, Telewizja Wrealu24
Łukasz Warzecha, publicysta
Paulina Wojtczak, Media Narodowe
Ewa Zajączkowska-Hernik, dziennikarz, publicysta wSensie.pl/Świat Rolnika.Info
Paweł Zdziarski, portal DoRzeczy.pl
Agnieszka Żurek, „Tygodnik Solidarność”, portal Tysol.pl

Fundacja Życie i Rodzina w dalszym ciągu zbiera też podpisy pod petycją do Premiera Mateusza Morawieckiego pt. „Ręce precz od Wielkanocy”, dostępną pod linkiem: https://www.twojepetycje.pl/petycje/rece-precz-od-wielkanocy. Podpis może złożyć każdy obywatel.

Nie bądź obojętny!  Wspieraj działania Fundacji! Jeśli uważasz, że to co robimy, jest dobre i słuszne, pomóż to kontynuować! Nawet niewielkie wpłaty mają znaczenie. Numer konta: 47 1160 2202 0000 0004 7838 2230

Sprawdź podobne wpisy

Aborcja z przyczyn psychiatrycznych miała uleczyć pacjentkę, jednak tak się nie stało. Zabicie dziecka pozostawia

8 lipca, 2024

Amerykańska organizacja non profit Voice of Voiceless (Głos niemających głosu) oferuje wsparcie dla byłych homoseksualistów

4 lipca, 2024

Już we wrześniu tego roku w Warszawie otworzy się Queer Muzeum, czyli miejsce upamiętniające historię

3 lipca, 2024

Bądź na bieżąco!

Chcesz wiedzieć, co się dzieje? A może umykają Ci ważne wydarzenia? Pokonaj cenzurę treści pro-life: zapisz się na newsletter! Będziemy informować Cię bezpośrednio i już nic nie przegapisz.